Anasayfa » SSS » Gezgin Tarayıcı [ Soru sor ]

Gezgin, Google Chrome ve İnternet Explorer gibi İnternet tarayıcısıdır. 
Gencmevtoo Gezgin Türk Tarayıcısı ilk olarak 2011 yılında Explorer tabanlı olarak Mevlüt Baki TAPAN tarafından Gencmevtoo sponsorluğuyla geliştirilmeye başlanmıştır. 2012 yılında farklı bir arayüz ve kendine has alt yapısıyla 2. versiyon yayınlanmıştır. Fakat bu işlemin pek kullanılır, güvenli ve pratik olmadığı anlaşılınca 3. versiyon daha farklı bir özellikle sunulmaya başlandı. 3. Versiyon 2013 yılında QTWeb alt yapısıyla yayınlanmaya başlandı. Son versiyon ise 2015 yılında aynı alt yapıyla aynı temel ve çekirdekte yayınlanmış olup gelişmiş ara yüz ve iyileştirmelerden sonra yayına girmiştir.

Gencmevtoo Gezgin Türk Tarayıcısı Mevlüt Baki TAPAN tarafından Qtweb alt yapısıyla oluşturulmuştur. Sponsorluğu ve barındırılıp geliştirilmesi Gencmevtoo Okyanusu tarafından sağlanmaktadır. Gezgin tarayıcısı ilk olarak 2011 yılında Tür tarayıcısı olarak geliştirilmiş ancak sonraki devrelerde Explorer tabanlı olarak yayınlanmaya başlanmıştır. 2. Sürümü farklı bir arayüze sahip olsada pek rağbet görmemiştir. 3. sürümde ilk kez Qt tabanı kodlanmış ve 2013 versiyonuyla beraber QtWeb alt yapısını kullanmaya başlamıştır. 2015 yılına özel özgünleştirilip biraz daha geliştirilerek kullanıcılarına sunulan Gezgin Türk yapımı olması bakımından önem arz eder. Elbetteki yapımcı olarak dürüst olmak gerekirse Google Chrome, Fire Fox ve Opera gibi tarayıcılarla eş değer olamayacağı gibi rekabete de girecek statüde bir tarayıcı değildir.

Özellikleri; Dili, ara yüzü ve sık kullanılanlar bölümü özelleştirilebilmektedir. En fazla kullanılanlar bölümü sağ tarafta listelenebilmektedir. Android versiyonu de bulunmaktadır. Simge ve düğmeler özelleştirilebilir.


Gencmevtoo Okyanusu, akademik bilgi alt yapısı oluşturmayı gaye edinmiştir. Bu amaca aykırı olduğunu düşündüğünüz içerik, bilgi ve verileri bize bildirmeniz yeterlidir. İçeriklerin izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır. İznimiz dahilinde kaynak göstermek şartıyla içerikler kullanılabilir.
Gencmevtoo Okyanusu Tüm Hakları Saklıdır. © 2017 Hakkımızda | Yardım | Blog | Bağış Yap | Sözleşme | İçerik Politikaları | Geri Bildirim | İLETİŞİM