Okyanus » Gökçeyazın » Bildirgeç » Türkiye

Seçim sonuçları 2015 - İstanbul, İzmir, Ankara 1 Kasım seçim sonuçları!

Seçim sonuçları 2015 - İstanbul, İzmir, Ankara 1 Kasım seçim sonuçları!

''AKP tek başına iktidar!''


    • Ek Bilgi:  HDP ve MHP'nin oyları eridi...
    • Gaye: Bilgilendirme | Yapı:   Haber
    • Rivayet-Varsayım Kaynağı :  Milliyet.com

Seçim sonuçları artık kesinleşmek üzere. 7 Haziran’a göre oy oranını yaklaşık 8 puan artıran Ak Parti tek başına iktidar kuracak çoğunluğa ulaştı. Seçim sonuçlarına göre AK Parti oylarını artırıp CHP muhafaza ederken, MHP ve HDP’nin oyları ise eridi. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer tüm il ve ilçelerin seçim sonuçları seçim sayfamızdan takip edebilirsiniz.

TBMM’nin 26’ncı dönem milletvekillerini belirlemek için bugün yapılan genel seçimde, oylarını  8 puan artıran Ak Parti, tek başına iktidar kuracak çoğunluğa ulaştı. 
 
16 siyasi partinin katıldığı seçimde, ülke genelinde kayıtlı 54 milyon 49 bin 851 seçmenden büyük bölümü sandık başına gitti. Sandıkların açılıp oy tasnifi ilerledikçe Ak Parti, rakipleriyle arayı açtı ve büyük oy patlaması yaptı. Saat 20.00’ye kadar sandıkların yüzde 80’i açılırken, 7 Haziran’da yüzde 40.87 olan oy oranı yüzde 48’lere ulaştıran AK Parti 300’ün üzerinde milletvekilliğini garantiledi. Bir önceki seçimde 258 milletvekili çıkaran AK Parti, 300’ün üzerinde milletvekiliyle tek başına iktidar olma hedefine ulaştı. CHP bir önceki seçimdeki yüzde 24.95’lik oy oranını geçti, MHP’nin yüzde 16.29 olan oy oranı 4 puan, HDP’nin yüzde 13.12 olan oy oranı düşerek baraj sınırında seyretti. Bu seçimde AK Parti oylarını artırıp CHP muhafaza ederken, MHP ve HDP’nin oyları eridi.  
 
MHP bir önceki seçime göre yaklaşık 4 puanlık kayıpla barajı geçerken, HDP ise yüzde 10’luk baraj endişesi yaşadı.

Dünyadan İlk Yorumlar

1 Kasım genel seçimlerini yakından takip eden dünyanın en büyük basın ve yayın kuruluşları seçim sonuçlarını da son dakika haberi olarak dünyaya duyurdular. İşte dış basından seçim sonuçları ile ilgili olarak ilk yansımalar:
 
BBC NEWS: ERDOĞAN’IN AK PARTİSİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLMAYI BEKLİYOR
5 ay içinde ikinci kez sandık başına giden Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisi yeniden tek başına iktidar olmayı bekliyor.
 
GUARDİAN: ERDOĞAN’IN AK PARTİSİ’NİN TEK BAŞINA İKTİDAR OLMASI TAHMİN EDİLİYOR
Seçimin ilk sonuçları AK Parti’nin yeniden tek başına iktidar olacağını gösteriyor. Sol kanattaki HDP ise yüzde 10 barajını aştı.
 
FİNANCİAL TİMES: ERDOĞAN ZAFERİN EŞİĞİNDE
Türkiye’nin iktidardaki partisi AK Parti, yeniden parlamentodaki çoğunluğu sağlayacak gibi görünüyor. Açılan sandıkların sayısı yüzde 70’e ulaşırken AK Parti’nin yüzde 50 çoğunlukla 7 Haziran’daki kaybettiği oyları bu defa geri kazandığı anlaşılıyor.
 
DAİLY MAİL: İKTİDARDAKİ PARTİ ÇOĞUNLUĞU GERİ ALIYOR
Türkiye son yıllardaki en şiddetli günlerle karşı karşıya kalırken bugün yapılan seçimler iktidardaki partinin yeniden çoğunluğu almayı deniyor
 
WASHİNGTON POST: SON SONUÇLAR AK PARTİ’NİN KAZANDIĞINI GÖSTERİYOR
Son sonuçlar 10 yıldır iktidar bulunan AK Parti’nin yeniden parlamentodaki çoğunluğu sağlayacağını gösteriyor.
 
NEW YORK TİMES: İLK SONUÇLAR İKTİDARDAKİ PARTİNİN KAZANDIĞINI GÖSTERİYOR
İlk seçim sonuçları iktidardaki AK Parti’nin sürpriz bir şekilde oylarını artırdığını gösteriyor. TRT’nin verilerine göre oyların yüzde 80’ininden fazlası sayılırken AK Parti’nin yüzde 50’den fazla oy çoğunluğuyla tek başına hükümet kurabileceği belirtiliyor
 
EL CEZİRE: TÜRKİYE’NİN İKTİDARDAKİ PARTİSİ ERKEN SEÇİMLERDE LİDERLİĞİ ÖNDE GÖTÜTÜYOR
Türkiye’nin AK Parti’si, büyük arayla liderliği önde götürüyor. Yüzde 70’ten fazla açılan sandık sonuçlarına göre, partinin yüzde 50’nin üzerinde oy aldı.


Benzerler:
Tür: Haber | - Kaynak -
01.11.2015, 20:51
Geçiş: 0 Okuma: 354 | Görüş: 0 | İndirme: 0 | Oluşturan: jungnet | Değerlendirme: 4.0/2
Etiketler: Ankara 1 Kasım seçim sonuçları!, Dış basın, İzmir, Seçim sonuçları 2015 - İstanbul, seçim sonuçları, AKP zaferi
Paylaş:
Görüş & Öneriler: 0
avatar
Gencmevtoo Okyanusu, akademik bilgi alt yapısı oluşturmayı gaye edinmiştir. Bu amaca aykırı olduğunu düşündüğünüz içerik, bilgi ve verileri bize bildirmeniz yeterlidir. İçeriklerin izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır. İznimiz dahilinde kaynak göstermek şartıyla içerikler kullanılabilir.
Gencmevtoo Okyanusu Tüm Hakları Saklıdır. © 2017 Hakkımızda | Yardım | Blog | Bağış Yap | Sözleşme | İçerik Politikaları | Geri Bildirim | İLETİŞİM