Okyanus » Gökçeyazın » Betig » Metafizik ve Felsefe

Görünmeyen Bilinmez

Görünmeyen Bilinmez

''Metafizik, fantastik, bilim-kurgu temelli roman.''


    • Gaye: Tanıtım | Yapı:   Roman

Mevlüt Baki Tapan 1989 yılında Erzurum’da doğdu. Erzurum Dedeman AOTM lisesinden mezun oldu. İki yıl Atatürk Üniversitesinde İngilizce ve Turizm eğitimi aldı. Bir yıl Almanya’nın Jena kentinde Fridrich Schiller Üniversitesinde DAF ve Germanistik eğitimi aldı. Erzurum’da özel bir medresede Mehmet Siverekli hoca efendiden Arapça, Osmanlıca dersleri aldı. İlaveten Kur’an eğitimleri alıp, edebiyat alanında çalışmalar yaptı. 2011 yılında Erzurum ve İstanbul’da TBD tarafından düzenlenen Girişimcilik eğitimlerine katıldı. Bilgisayar, E-ticaret, Programlama, Sosyal medya ve İnternet sitesi hazırlama üzerine kurslara katıldı ve sertifikalar aldı.

2009 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesinde Germanistik Club adlı öğrenci kulübünün başkanlığını aldı. Şiir dinletisi, Bilişim ve dil eğitimleri, Tiyatro gibi etkinlikler düzenledi. Bu eseri ele aldığında Alman dili edebiyatı son sınıf öğrencisiydi. Hikâye, Roman, Makale ve Deneme yazıları yazmakta, Milliyet.com ve Radikal.com gibi sitelerde yazılar kaleme almaktadır.  Web site hazırlama üzerine aldığı kitap haricinde Almanca kavram sözlüğü, Novel, tiyatro eseri ve roman kaleme almıştır.  Özgün eser çalışmalarının yanı sıra Almanca çeviriler de yapmaktadır.
Evli ve Alman dili edebiyatı son sınıf öğrencisi olan Mevlüt Baki Tapan’ın eser, proje ve çalışmalarına www.mevlutbakitapan.com adlı resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
Bazı eser ve çalışmaları; Periler ve Efsaneler, Meçhul Adam, Özgür Mahkûm, Gizemli Kitap, Almanca Kavram Sözlüğü, Arama Tarama Yanılgısı Tiyatrosu, Okyanus internet site projesi, Türk Servis Usulü, Web site hazırlama ve uCoz CMS kitabı, Kesişen noktada Hüseyin Sümer, Das Radio, Kurt Kusenberg-Ters Bir Bakış, Beni Âdem-İnsan, Romalaşan Türkiye, Ütopya Üniversitesi...

Görünmeyen görünenle görülmez;
Görünmeyen görünene bürünmez,
Bakmak ile görünmeyen bilinmez;
Görünmeyen ile görünmeyen silinmez…

Hayatın farklı açılardan gözlemlendiği, etraftaki cansız ve canlı varlıkların dilinden, deneyim ve gözlemlerinden üçüncü kişi anlatımıyla kaleme alınmış psikolojik, gerçekçi ve doğal bir bakış açısıyla fantastik, dinsel ve düşüncesel felsefi bir akım romanıdır. Romanın içeriğinde gerçek olaylara ve düşüncelere yer verilmiştir. Fikirler düşündürücü tarzda anlatılmış ve tüm eylemler fantastik bir tarzda kaleme alınmıştır. Gerçek hayatta pek dikkat edilmeyen olgu, varlık ve yaşamların ele alınarak doğal bakış açısında okura sunulduğu bir romandır. Post-modernizm ve Natüralizm alt yapısını çekirdeğinde bulunduran bu roman, insanların bilinçaltlarında hissettikleri ve bir kişinin yahut bir kesimin ötesinde daha yüce bir bakış açısıyla görülebilecek olanları ele almaktadır. Bilindik bir öykü ya da romanda insanların yaşamları ve olay örgüleri yer alırken, bu öyküde bir insanın içindeki farklı ruh halleri birkaç kişi olarak ele alınmıştır. Bu durum, olay ve eylemler kişinin bizzat kendi ağzından sorgu olarak sunulmakta ve tüm olay etrafta yer alan cansız nesneler tarafından anlatılmaktadır. Olaya, hikâyeye şahitlik eden ya da etki eden diğer kişiler ise dışarıdan sundukları etki ve tepki babında ele alınmıştır. Öykünün bazı alanlarında toparlama ve okurun düşüncelerini aydınlatıp, rahatlatmak amacıyla üçüncü bilindik tarzdaki anlatıcı devreye girmektedir.
Romanın içeriğinde bilgi, beceri ve görüşlerin yanı sıra bilimsel ve tekniksel terimler, bilgiler de önemli derecede yer tutmaktadır. Mitoloji, Tarih, Felsefe, Psikoloji, Edebiyat ve Sanatın yanı sıra, bilindik bazı düşünür ve edebiyatçıların da görüş, deneyim ve etkileri Romanda ilgili alanlarda yerini almaktadır.

Bir insanın iç dünyasında esen fırtınalar, diğer insanların iç dünyalarındaki yolculuk, bir insanın himayesine verilen ruhu, nefsi ve bedeni, hayatın bilinmezleri ve bilinmeyen ilimlerde kaybolan varlıklar âlemi özel olarak ele alınmıştır. Yaratıcı ve onun kudreti, bilinçaltındaki güç, irade ve arzular, aşkın cinsel boyutu ve hakkaniyet boyutları, türler, kavramlar ve bilinmeyen, anlamlandırılamayan ve de asla çözüme ulaşamayan yaşamlar, olgu ve düşünceler irdelenerek incelenmiş ve öyküsel yollarla ele alınmıştır.
Nesneler dile geliyor.” Hayatı nesnelerin ve bilinmeyen varlıkların gözlemleriyle inceleyin.

Son dönemde geçen olaylar ve gerçek kişilerin fantastikleştirilen karakteristik özelliklerle olaya dâhil edilmesi sonucu oluşturulmuş gerçekten benzetme kurgu bulunmaktadır. İsimler gerçek isimlere benzer tarzda belirtilmiştir. Olaylar gerçek hallinden alıntı olarak kurgulanmış, fakat daha çok psikolojik boyutta fantastik olarak ele alınmıştır. Tesadüfe asla yer verilmeyen bir bakış açısıyla kaleme alınan roman okuru sürekli okurken düşünmeye, meraklandırmaya ve yorumlamaya gayret göstermektedir.
Anlatım olarak kıvrımlı ve genel yaklaşım tarzında anlatım tercih edilmiştir. Zaman, mekân ve kişiler tasvir edilip, anlatılırken bilimsel açıdan nesnenin bakışına göre anlatım yapılmıştır. “Kimse yalnız değildir, kalması da olanaksızdır.”

Ek Dosya Ön izlemesi

   
Benzerler:
Tür: Roman | - Kaynak -
13.05.2015, 22:10
Geçiş: 0 Okuma: 650 | Görüş: 0 | İndirme: 0 | Oluşturan: jungnet | Değerlendirme: 5.0/3
Etiketler: mevlüt baki tapan, metafizik romanı, bilinmezlik, bilim-kurgu romanı, Görünmeyen Bilinmez, fantastik roman, Felsefi Roman, tanrı edebiyatçı bir yazar
Paylaş:
Görüş & Öneriler: 0
avatar
Gencmevtoo Okyanusu, akademik bilgi alt yapısı oluşturmayı gaye edinmiştir. Bu amaca aykırı olduğunu düşündüğünüz içerik, bilgi ve verileri bize bildirmeniz yeterlidir. İçeriklerin izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır. İznimiz dahilinde kaynak göstermek şartıyla içerikler kullanılabilir.
Gencmevtoo Okyanusu Tüm Hakları Saklıdır. © 2017 Hakkımızda | Yardım | Blog | Bağış Yap | Sözleşme | İçerik Politikaları | Geri Bildirim | İLETİŞİM